Kalcium: Tudtad, hogy a kalcium az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag? Legismertebb szerepe a csontok és a fogak egészségének megőrzésében van, de ezen kívül fontos feladata van az idegrendszer és az izmok megfelelő működésének biztosításában, a vérnyomás szabályozásában, a hormonképződésben, sőt még a véralvadásban és néhány enzim működésében is.
Vas: A vasat a szervezetünk nem képes előállítani, így nagyon fontos, hogy táplálkozással megfelelő mennyiségben vigyük be. Fontos szerepe van vérképzésben, segít eljuttatni a sejtekhez az oxigént, támogatja az immunrendszer, az agy, a vázizmok és a szívizomzat normális működését. A vas felszívódását nagyban segíti, ha más vitaminokkal (C-vitamin, B-vitaminok, réz és cink) együtt fogyasztod, így ilyen multivitamin formában történő szedéssel jobban be tud épülni a szervezetbe.
Szelén: A szelén kiváló antioxidáns, ami azt jelenti, hogy képes az oxidatív stressz mérséklésére, tehát a szabad gyökök megkötésére. Ez azért is fontos, mert a terhesség során a szövetek oxigénigénye megnő, ami hozzájárulhat a szabad gyökök fokozott termelődéséhez. A szelén emellett immunrendszert erősítő tulajdonsággal is bír, illetve jó hatással van a pajzsmirigy működésére is.
Cink: Legfontosabb szerepe a sejtek védelmében van, hiszen a sejteket határoló hártyának, az úgynevezett sejtmembránnak az épségéért felel. A cink ezen kívül segít egyensúlyban tartani a vércukorszintet, védi az immunrendszert, stabilizálja az anyagcserét, gyorsítja a sebgyógyulást, csillapítja az ekcémás tüneteket, és még a szaglás- és ízérzékelést is támogatja.
C-vitamin: A legalapvetőbb vitaminunk, amit igen széles körben használunk mindenfajta megfázás, nátha, influenza kezelésére, megelőzésére. E mellett azonban számos egyéb pozitív hatása is van: nélkülözhetetlen a szabad gyökök semlegesítésében, gyorsítja a csontok, a fogak, a fogíny és a vérerek fejlődését és gyógyulását, segíti a sebek gyógyulását és a hegképződést is. A C-vitaminnak a bőr egészségének és szépségének megőrzésében is fontos szerepe van, és a szelénhez hasonlóan szintén semlegesíti a káros szabad gyököket.
Tiamin (B1-vitamin): Nélkülözhetetlen az idegrendszer megfelelő működéséhez, mivel hatással van a központi és perifériás idegrendszer hírvivő molekuláira. Másik fő feladata a szénhidrát-anyagcsere segítése, emellett pedig támogatja az izmok és a szívizom egészséges működését.
Riboflavin (B2-vitamin): A riboflavin fontos szerepet játszik számos anyagcsere folyamatban, a pajzsmirigy működésében, vassal együtt szedve pedig növeli a vörösvérsejtek számát. Segíti a különböző sebek gyógyulását, javítja a bőr, köröm és haj állapotát. Jót tesz a szemünknek, hiszen javítja a látást, megelőzi a nyálkahártya-gyulladások kialakulását, nagyobb mennyiségben szedve pedig még a migrénes rohamok súlyosságát és gyakoriságát is csökkentheti.
Niacin (B3-vitamin): Elengedhetetlen az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. Olyan enzimeket aktivál, amelyek a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjéhez szükségesek. Fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, a koleszterin és a nemi hormonok képződésében. Csökkenti, sőt akár meg is akadályozza a migrénes fejfájást, csökkenti a magas vérnyomást, fokozza a vérkeringést, és még a bőr egészségéhez is hozzájárul.
Pantoténsav (B5-vitamin): A pantoténsav legjobb tulajdonsága, hogy stresszoldó hatású, csökkenti a fáradékonyságot, még a krónikus fáradtságot is. Szükséges az idegrendszer normál működéséhez, és szintén segíti a szénhidrátok, zsírok és fehérjék jobb hasznosulását. Segít megőrizni a bőr és a haj egészségét és a niacinhoz hasonlóan a migrén ellen is hatásos.
Piridoxin (B6-vitamin): A B6 az egyik legtöbb feladatot ellátó vitamin, hiszen részt vesz a vörösvérsejtek képzésében, az fehérjeszintézisben és ingerületátvivő anyagok szintézisében, és ami most a legfontosabb, segít felszabadítani az elraktározott energiát. Ráadásként enyhíti a depresszió tüneteit, az álmatlanságot, a premenstruációs szindróma tüneteit és asztmás rohamokat, valamint a szív- és érrendszeri betegségek esetén is jótékony hatást fejt ki.
Biotin (B7-vitamin): A biotin a szépség vitaminja, hatékony haj- és körömerősítő, hozzájárul a bőr egészséges állapotának fenntartásához, sőt, szerepe lehet a kopaszodás és az őszülés lassításában is. E mellett nélkülözhetetlen a normális szénhidrát-, zsír- és fehérje-anyagcseréhez, hasznos vitamin a cukorbetegeknek és enyhítheti az izomfájdalmakat.
Folsav (B9-vitamin): A babavárás alatt a folsav volt a legfontosabb vitamin, amit gyermeked egészsége érdekében szedned kellett, ám a szülés után az anyukának is hasznos. A folsav számos, igen fontos kémiai és biológiai folyamatban játszik szerepet, részt vesz a vérképzésben, az aminosav- és nukleinsav-anyagcserében, bevethető veseproblémák ellen, sőt a szívelégtelenség és agyvérzés kockázatát is csökkenti a megfelelő folsav-bevitel.
Kobalamin (B12-vitamin): A kobalaminról keveset hallunk, pedig nagyon fontos az agy és az idegrendszer normál működéséhez, a vörösvérsejtek termelődéséhez és az energiatermeléshez is. Részt vesz DNS és RNS szintézisében, a sejtek növekedésében és osztódásában, egyes zsírsavak lebontásában, és a szív és keringési rendszer megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen. A B12-vitamin pótlása azért különösen fontos ebben az időszakban, mert a terhesség során és az azt követő időszakban a szervezet B12-vitamint igénye megnő.
Kolin: A kolin számos különböző területen támogatja a szervezetünket: segíti a normális emésztést, sőt, még a fogyást is, mert fokozza a zsírok felhasználást a szervezetben. Megakadályozza a zsírok lerakódását a májban és az epehólyagban is, így a májvédelemben is fontos szerepe van. Az alacsonyabb koleszterinszint megőrzéséhez is hozzájárul, aminek megnehezíti a lerakódását az érfalakra. A szellemi egészség megőrzésében is fontos szerepe van, hiszen segít bizonyos kognitív funkciókat és javíthatja a memóriát. És ha ez nem lenne elég, védi a sejthártya épségét, a sejtek energiaellátását, illetve biztosítja az idegrendszer és az izmok egészségét.
Polifenolok: A polifenolok oxidáció ellenes, gyulladáscsökkentő, daganatellenes, keringési rendszert védő hatásaikról és a szellemi frissességet megőrző hatásairól ismertek. Bár ez egyelőre valószínűleg nem a te gondod még, de vizsgálatok bizonyították azt is, hogy a polifenolok bizonyos fokú oltalmat nyújtanak az érelmeszesedés, következésképpen a szívkoszorúér-betegség ellen is.