moms_secret_logo80moms_secret_logo80moms_secret_logo80moms_secret_logo80
  • Megrendelés
  • Blog
  • Összetevők
  • Vevővélemények
  • Gyakori kérdések
  • Nyitó oldal
  • Blog
  • Anyaság
  • Tabuk nélkül, őszintén az anyaságról
Mom's Secret
Gyakori kérdések és válaszok
2019.09.02.
Hatóanyagok a Mom’s-ban: így segít a vitaminkomplex
2019.10.01.

Tabuk nélkül, őszintén az anyaságról

Írta: Kovács-Varga Barbara dátum: 2019.09.13.
Kategóriák
  • Anyaság
Címkék
  • anyaság
  • babagondozás
  • Dana Stúdió
  • első6hónap
  • fáradtság
  • lelki ügyek
  • stressz

Fotó: Happy Photo; Bartos Elvira

Kovács-Varga Barbarával, a Dana Stúdió alapítójával beszélgettünk.

Édesanyának lenni a világ legcsodálatosabb dolga, ám egyben a legnehezebb feladat is. Számtalan, sokszor ellentétes információ kering minden témában, így az újdonsült anyukák gyakran nem tudják, kinek is higgyenek. Kovács-Varga Barbara pont ezért hozta létre a Dana Stúdió és Szülőklubot, hogy a legnehezebb időszakban nyújthasson segítséget a kismamáknak.

Fotók: Happy Photo; Bartos Elvira

Gyermekápolóként vágtál bele, hogy saját vállalkozást alapíts. Honnan jött a Dana Stúdió ötlete?

Azt 3 éves korom óta tudtam, hogy gyermekekkel szeretnék foglalkozni, és mire leérettségiztem, addigra a gyermekápolói hivatás lett, amit leginkább a magaménak éreztem. Elkezdtem dolgozni, de kicsit mindig hiányérzetem volt, úgy éreztem, hogy lehetne ezt másképp is csinálni. Kétszer is próbálkoztam tanfolyamok szervezésével, de kudarcba fulladt. Aztán amikor várandós lettem, kicsit átestem a túloldalra, és szakemberből hirtelen laikus lettem. Ebben az időben az egyik közösségi oldal csoportjában ismerkedtem meg egy tettre kész anyuka társammal, Óvári Annával (sokaknak ismerősen csenghet ez a név), és ekkor született meg a Dana Stúdió ötlete. 2016. szeptemberében aztán útnak indult a vállalkozás és körülbelül fél év múlva már egyedül toltam tovább a szekeret, ugyanis Anna családi okok miatt távozott.  Szerettem volna úgy segíteni a kismamákat, ahogy a kórházban nem volt lehetőség: kicsit nyugodtabb körülmények között, őszintén. A Dana Stúdiónak az a jelmondata, hogy „Tabuk nélkül őszintén”, ami azt jelenti, hogy a rózsaszín köd túloldalára átnézve megpróbáljuk a való életre felkészíteni az anyukákat. Mert az élet nem olyan, mint a filmekben, hogy megszületik a baba, babarózsaszín, négy és fél kiló és tök cuki, és egyből tud mindent. Ez ennél sokkal összetettebb.

A rózsaszín köd eloszlatását hogyan képzeljük el? Mi a célotok a Szülőklubbal?

A Dana Stúdióval a legfőbb célunk a felkészítés és az oktatás, hogy sokkal több olyan kismamát lássunk bent a kórházban a szülőszobán, aki valahol valamit már halott a szülésről, babagondozásról, elsősegélyről és az anyaságról.

A hiteles információknak a megelőzés szempontjából is fontos szerepe van, a negatív lelki folyamatokat is megpróbáljuk kiküszöbölni. Nagyon sokszor ugyanis egy negatív lelki folyamat onnan indul, hogy az édesanya nem bízik magában: nincs megfelelő tudása, nincs a közelben egy nagyszülő, dédszülő, unokatestvér, bárki akinek van gyereke, így fogódzó nélkül marad. Sokszor a védőnők is leterheltek, így esetleg hiába szeretnének, nem tudnak úgy ott lenni egy friss, első gyerekes kismama életében, ahogyan valójában szeretnének. Ezen kívül a különböző szakterületen dolgozó szakemberek munkáját is szeretnénk összehangolni, hiszen a szülés-születés és az azt követő időszak is több emberes csapatmunka.

Ezek alapján gondolom a Dana Stúdióban is több szakemberrel találkozhatnak a kismamák. Milyen szakterületeken tudtok segíteni?

Valóban, próbálunk több területen is segítséget nyújtani az anyukáknak. Én gyermekápoló vagyok, az én jogosítványom addig tart, ameddig a szoptatás, babagondozás és az ápolási kérdések tartanak, ezért hamar elkezdtem kollégákat keresni a csapatba. Persze én is el tudok sok mindent mondani, olyan területekről is, amik nem kapcsolódnak szorosan a gyermekápolás témaköréhez, de azért van olyan, ami tőlem nem hiteles. Például napi szinten nem vezetek le szülést, így ezekre a kérdésekre nyilvánvalóan nem én tudom a leghitelesebb választ adni.  Pedig a Dana Stúdióval ez is célunk, hogy hiteles forrásból, szakemberektől származó információt kapjanak a kismamák, ezért fontos, hogy tényleg egy olyan szakember álljon ott, aki napi szinten ezzel foglalkozik, és saját élményekből is el tudja mondani a témához kapcsolódó információkat. A szakmaiság mellett az is fontos, hogy a Dana Stúdióban minden szakember Ember legyen, nagy e-vel. A gyermekorvosokat, aneszteziológusokat, szülészorvosokat a saját kis munkacsaládomból szedtem össze, a dietetikusunk pedig a legelső ember volt, aki a Dana Stúdió indulásakor szakmai partnerként felajánlotta a segítségét. A lényeg minden esetben, hogy tudjunk együtt dolgozni, hogy passzoljanak a nézeteink.

A tanácsadás és a workshopok inkább babafókuszúak vagy kismama fókuszúak? Kire helyezitek a hangsúlyt?

Leginkább családfókuszú, de azért a baba az első. Akárhova elmentem a terhességem alatt, mindenhol azt vettem észre, hogy az anyukák elhanyagolva érzik magukat, mert mindenki a babával foglalkozik. Apa meg a legelhanyagoltabb, vele aztán tényleg senki nem törődik. Pedig a család 3 fő, ha vannak testvérek 4-5-6 fő is akár, kell, hogy legyen egy egység. Fontos, hogy az apukát se hagyjuk ki, én a tanfolyamon igyekszem hozzájuk is szólni, hozni olyan dolgokat is, amik nekik is érdekesek lehetnek. Ha vannak testvérek, őket is vegyük figyelembe. Az is fontos, hogy megpróbáljuk az újszülött baba szemével látni a dolgokat. Ő mit érezhet? Még nem tudja elmondani, mi a búja-baja, meg kell tanulni, mit akar a sírással mondani. Nekem is, még szakemberként is nehéz volt, amikor a kislányom megszületett.

Hogy látod, melyik területen a legnagyobb az információhiány?

A babagondozás, szoptatás terén sajnos még mindig nagyon nagy kérdőjelek és eltérő információk vannak. Amíg abban azért nagyjából képben vannak a szülők, hogy egy lázas gyerekkel mit csináljanak, és tudják, mit kell csinálni, ha lenyel egy elemet, a szoptatással kapcsolatos információk területén nagy hiány van. Bár már vannak szoptatási tanácsadók, de ők is még mindig kevesen vannak. Mindennek ellenére arról kevesebb szó esik, hogy hogyan kell fognom a gyereket, hogy a szoptatás hogy működik, vagy hogy mi történik, ha nem sikerül úgy, ahogy terveztük. Ráadásul a különböző szakemberek sokszor mást mondnak a kismamáknak és ebből lesz a zavar.

Ti különböző tematikus tanfolyamokon próbáljátok ezeket az alapvető információkat átadni a kismamáknak. Hogy néznek ki ezek az alkalmak, 1-1 napról van szó, vagy több hétvégét igényel egy tanfolyam?

Kezdetben 5 alkalmas volt a babagondozás, az elsősegély kettő, a szülésfelkészítő egy, de idővel inkább összegyúrtuk 1-1 hosszabb alkalomnak. Bele kellett kalkulálni, hogy kismamákról van szó, akikkel bármi megtörténhet. Például nagyon rossz az, amikor valaki az első alkalomra eljön, utána megszül, mert mondjuk koraszülés történik, így a következő kettőre nem tud, pedig lehet akkor lett volna olyan dolog amire kíváncsi lenne, és az első alkalommal nem kérdezte meg. Inkább hosszabb legyen az alkalom, és amennyire lehet, ölelje fel az egész adott témát. És természetesen a tanfolyamokon kívül is lehet hozzánk fordulni, a másik jelmondatunk ugyanis, hogy a Dana Stúdió sosem engedi el a családok kezét. Tényleg bármikor lehet bennünket hívni, keresni.

Milyen gyakran szervezitek ezeket a tanfolyamokat? Van egy fix, órarend szerű beosztás, vagy igény szerint mindig azt tartjátok, amit az anyukák kérnek?

Havi egyszer meg van hirdetve minden workshopra egy időpont a közösségi oldalunkon, ezek általában teltházasak. Illetve tervezünk most egy új, ételérzékenységgel foglalkozó workshopot is egy gluténmentes pékségben a Millenáris park szomszédságában a dietetikusunkkal. Itt arról lesz szó, hogyan vegyük észre, ha a gyerek valamire érzékeny és mihez kezdjünk egy ilyen helyzetben. Sajnos egyre több ételérzékeny gyerek van, az én gyerekem is fruktózérzékeny, ami 21 hónapos koráig nem derült ki. Addig kőkemény szenvedés volt.

Fotók: Happy Photo; Bartos Elvira

Milyen korú gyerekekkel foglalkoztok, a szülés után meddig kíséritek a családokat?

Az első jó fél év az, ahol a legnagyobb szükség van ilyen jellegű információkra, segítségre. Ezen belül is az első hat hét talán a legfontosabb, ilyenkor még mindenki fél kicsit az új szereptől és a hatalmas felelősségtől. De persze később, például a növekedésugrások időszakában is fordulhatnak hozzánk az anyukák és az apukák. Gyakorlatilag bármely életkorban a családok rendelkezésére állunk.

Tudom, hogy lehetetlen, de ha egy mondatban kellene megfogalmazni, mi lenne az, amit mindenképp szeretnél átadni az édesanyáknak? Amit úgy gondolod, hogy mindenkinek tudnia kellene.

Jaj de sok van. De

a legfontosabb, hogy bízzanak és higgyenek magukban és arra a bizonyos anya hangra, anyai megérzésre hagyatkozzanak sokkal jobban.

Mert annak ellenére is, hogy eljönnek a tanfolyamra, és megszerzik az alapszintű tudást, sokan még így sem merik elhinni, hogy nekik is sikerülhet. És persze, hogy figyeljenek sokkal-sokkal jobban a babájuk jelzéseire és önmagukra is.

Kovács-Varga Barbara

“Kovács-Varga Barbarának hívnak, csecsemő- és gyermekápoló vagyok. Mióta az eszemet tudom gyermekekkel szerettem volna foglalkozni, ezért döntöttem a nővéri hivatás mellett. A gyakorlatok során hamar világossá vált, hogy a szülészet a kedvenc szakterületem. Az elmúlt 14 évben többnyire ilyen osztályokon dolgoztam. Hamar rájöttem, hogy a kórházi keretek szűkösek és sajnos idő- és ember hiány miatt legtöbbször a minimum információk sem jutnak át maradéktalanul az újdonsült szülők számára. Így jött az ötlet, hogy jó lenne létrehozni egy helyet, ahol tabuk nélkül átadhatom mindazt, amit tapasztaltam hivatásom és saját gyermekem által. Többszöri kudarc után végül 2016. 09.04.-én megszületett a Dana Stúdió és Szülőklub. Ketten alapítottuk a Stúdiót, de sajnos családi okok miatt a társam kivált, így ma már egyedül igazgatom a vállalkozást. Igyekszünk minden igényt kiszolgálni és a lehető legtöbb család életében jelen lenni. Büszke vagyok, hogy az elmúlt 3 évben egy remek szakmai csapat alakult a Dana Stúdióban, melyben megtalálható neonatológus, szülésznő, dietetikus, nőgyógyász, aneszteziológus, gyermekápoló is. És a sor csak bővül, ráadásul idén ősztől már online is elérhetőek leszünk, a Babagondozási tanfolyam pedig már angolul is szól az érintettekhez. ;-)”

Megosztás
1

Kapcsolódó cikkek

2020.08.12.

Gyakori kérdések | VIDEÓ


Tovább olvasom
2020.08.12.

Fáradtság és kimerültség | VIDEÓ


Tovább olvasom
2020.08.12.

Haj-, bőr-, és körömerősítés vitaminokkal | VIDEÓ


Tovább olvasom

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rendeld meg online!
Webshop
Vagy keresd a drogériákban, szupermarketekben, patikákban és gyógynövényboltokban!

Információk

Vásárlási információk
Fizetés & szállítás
Adatvédelem
ASZF

Kapcsolat
  • 1139. Budapest, Váci út 91. I. em.
  • +36-1-451-0294

  • info@momssecret.hu

 
Kövess bennünket közösségi oldalainkon is:
© 2018 momssecret.hu. All Rights Reserved. Weboldalkésíztés: webstartconsulting.hu